Przy piątku (jako że ogólnie przyjęto iż w piątek nie wprowadzamy zmian na serwerach produkcyjnych – weekend, kochani, weekend. Administratorzy chcą spać spokojnie) uznałam, że zajmę się niedawno odziedziczonym klastrem HyperV, znajdującym się w nieco żałosnym stanie, bo zdecydowanie odmawiającym współpracy. Kiedyś coś przestało działać i nikt nie miał ochoty sprawdzać co i dlaczego. Ot, kończąc dywagacje… po przebojach z konfiguracją samych serwerów zabrałam się za rekonfigurację klastra. Jednak przy dodawaniu węzłów kreator stwierdził: Failed to retrieve the maximum number of nodes for {0} …. i twierdził tak nadal po 4 godzinach, w trakcie których usuwałam ręcznie pozostałości po starym klastrze, sprawdzałam poprawność działania repozytorium WMI, weryfikowałam poprawność działania kart sieciowych, relacji w domenie, uprawnień na obiektach itd, itd….
Rozwiązanie jest dosyć banalne w swojej prostocie: a mianowicie ponieważ systemem działającym na obu węzłach klastra jest Windows Server 2008 R2 HyperV Core, czasami pojawiał się tam błąd przy dodawaniu węzłów do klastra z powodu brakującego wpisu w rejestrze systemowym (na Windows Server 2008 R2 w wersji Enterprise problem nie występuje).
Należy na problematycznych maszynach uruchomić regedit i stworzyć nowy klucz w gałęzi: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Failover Clusters. Następnie wymagane jest utworzenie w nim parametru typu REG_DWORD o nazwie MaxLicensedNodes i nadanie mu wartości 16 (decymalne 10).
Oczywiście przed rozpoczęciem modyfikacji należy pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej rejestru (wszak ludzie dzielą się na 2 grupy: ci, którzy robią kopie zapasowe i ci, którzy dopiero będą je robili… z wiadomych powodów).
Przeprowadzenie powyższych modyfikacji pozwala na dodanie węzłów do klastra i jego dalszą konfigurację.
February 13th, 2012 at 01:38
fakt jest taki, ze interesujaco piszesz bede czesciej odiwedzac pozdrawiam
May 9th, 2013 at 15:13
Thank You!